Zaproszenie na miedzynarodową konferencję „Europejskie relacje kulturowe w ramach Trójkąta Weimarskiego. Dezyderaty – Szanse – Potencjały”. Wrocław, 23-25.09.2025.

Zaproszenie do udziału w czwartej międzynarodowej konferencji
Europejskie relacje kulturowe w ramach Trójkąta Weimarskiego
Dezyderaty – Szanse – Potencjały
 
Organizatorzy

Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego; Pädagogische Hochschule Freiburg; Institut d’études germaniques de l’Université Paul-Valéry Montpellier 3 (CREG: Centre de Recherches et d’Études Germaniques); Bundesinstitut für Kultur und Geschichte des östlichen Europa, Oldenburg; we współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność

Termin i miejsce

Od 23 do 25 września 2025 r. na Uniwersytecie Wrocławskim

Profil konferencji
W nawiązaniu do trzech dotychczasowych konferencji zorganizowanych pod ramowym tytułem Europejskie relacje kulturowe w ramach Trójkąta Weimarskiego (Wrocław 2019, Montpellier 2021, Fryburg Bryzgowijski 2023), które okazały się produktywnymi platformami spotkań i nawiązywania kontaktów wśród doświadczonych i młodych naukowców,[1] w dniach 23-25 września 2025 r. na Uniwersytecie Wrocławskim odbędzie się czwarta międzynarodowa konferencja w tym cyklu, która zajmie się dezyderatami – szansami – potencjałami  wymiany trójstronnej.
Trójkąt Weimarski, powołany do życia przez ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec  i Francji w 1991 r., w ostatnich latach stracił nieco na politycznej witalności, ale obecnie powraca na agendę. Wszystkie trzy kraje deklarują chęć ponownego zintensyfikowania różnorodnej współpracy w ramach tego formatu.
Wiele osób w Europie odczuwa obecnie niepokój: szczególne zagrożenie stanowi trwająca już od ponad dwóch lat wojna Rosji przeciwko Ukrainie oraz niebezpieczeństwo jej rozprzestrzenienia. Również inne społecznie i politycznie kontrowersyjne kwestie przyczyniają się do niepewności: chodzi tu o podejście do kwestii migracji i napływu migrantów do Europy, coraz bardziej odczuwalne zmiany klimatyczne i konieczność „transformacji energetycznej”, kwestionowanie w skali światowej demokracji przez siły populistyczne i autorytarne oraz eurosceptycyzm. Wszystko to stanowi dla Unii Europejskiej poważne wyzwanie w różnych obszarach życia; problemy dnia codziennego w Europie odzwierciedlają wymienione tu przykładowo aktualne – obecne w  mediach – pojęcia, takie jak: europejska wspólnota, integracja, wyznaczniki tożsamości, prawa człowieka, procesy transformacji, Zielony Ład, rezyliencja i zrównoważony rozwój. Są one również na płaszczyźnie trilateralnej istotnym punktem wyjścia dla analizy naukowej.
Na tej podstawie czwarta konferencja ma dokonać przeglądu dezyderatów, szans i potencjałów wspólnego i solidarnego działania w kontekście historii polsko-niemiecko-francuskich powiązań.
Uwzględniając wydarzenia historyczne, zostaną poddane analizie narodowe kultury pamięci oraz elementy łączące i dzielące poczucie tożsamości Polaków, Niemców i Francuzów. Podejście porównawcze do narodowych horyzontów pamięci umożliwia wyciągnięcie nowych wniosków z przeszłości i przyczynia się do europeizacji pamięci oraz kształtowania transnarodowej europejskiej tożsamości. Szczególnym punktem odniesienia dla tej nowej perspektywy jest zakończenie II wojny światowej, którego 80. rocznica będzie obchodzona w 2025 r.
Cykl konferencji Europejskie relacje kulturowe w ramach Trójkąta Weimarskiego poświęcony jest badaniu trójstronnych powiązań. Powstał z zamiarem promowania współpracy polsko-niemiecko-francuskiej w obszarze relacji kulturowych i naukowych w jak najszerszym zakresie, tzn. zainteresowania nie tylko uznanych badaczy, ale także młodych naukowców i przedstawicieli świata kultury tą – osadzoną w dyskursie ogólnoeuropejskim – tematyką. Do aktywnego udziału zaproszeni są zatem przedstawiciele wszystkich dyscyplin, którzy zajmą się polsko-niemiecko-francuską panoramą kulturową i jej różnymi aspektami z ich naukowej i kulturowej perspektywy porównawczej. Zaprezentowane mogą zostać także badania i projekty w wymiarze bilateralnym, jeśli wykazują one potencjał trilateralny.

Referaty mogą się koncentrować zarówno na działaniach promujących współpracę poszczególnych osób, grup i społeczności, a także na infrastrukturze instytucjonalnej oraz wydarzeniach (m.in. eventach kulturalnych), które wspierają trójstronne relacje kulturowe. Godna uwagi jest również analiza nowych, przyszłościowych, także ideowych projektów oraz „kanałów komunikacji” na podstawie materiałów źródłowych i mediów wybranych przez Referentów z uwzględnieniem istniejącej literatury naukowej.

Kwestie organizacyjne 
Konferencja odbędzie się w dniach 23-25 września 2025 r. w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. 22 i 26 września przewidziane są jako dni przyjazdu i wyjazdu. Językami konferencji są polski, niemiecki i francuski, zapewnione będzie tłumaczenie symultaniczne. Na wygłoszenie referatu przewidziano 20 minut. Możliwe są również alternatywne formaty konferencyjne (warsztaty, turboprezentacje, round table itp.): prosimy o ich zaznaczenie w abstrakcie.
Nie będzie pobierana opłata konferencyjna. Organizatorzy zapewniają pokrycie kosztów zakwaterowania Referentów (nocleg ze śniadaniem), nie zwracają kosztów podróży. Planowane jest opublikowanie referatów w monograficznym tomie zbiorowym.
Prosimy o przesyłanie propozycji tematów do dnia 1 marca 2025 r. w formie abstraktu (maks. 2000 znaków) wraz z krótką notą biograficzną i informacją o aktualnych obszarach badawczych na adres:
dr Andrea Chartier-Bunzel (Université Paul-Valéry Montpellier 3): andrea.chartier-bunzel@univ-montp3.fr
dr Mariusz Dzieweczyński (Uniwersytet Wrocławski): mariusz.dzieweczynski@uwr.edu.pl
(teksty w języku polskim)
Prof. dr Olivier Mentz (Pädagogische Hochschule Freiburg): mentz@ph-freiburg.de
Prof. dr Matthias Weber (Bundesinstitut für Kultur und Geschichte des östlichen Europa): matthias.weber@bkge.bund.de

[1] Należy zwrócić uwagę na dotychczas opublikowane dwa tomy z wynikami naszych konferencji: Andrea Chartier-Bunzel, Marek Hałub, Olivier Mentz, Matthias Weber (red.): Europäische Kulturbeziehungen im Weimarer Dreieck. Europejskie relacje kulturowe w ramach Trójkąta Weimarskiego. Les relations culturelles européennes au sein du Triangle de Weimar, de Gruyter Oldenbourg, Berlin–Boston 2020, 239 s.; t. 2, Harrassowitz, Wiesbaden 2023, 270 s.

Kalendarz Wydarzeń

Kolokwium Lingwistyczne, Spotkanie 48

Szanowni Państwo, w nowym roku akademickim 2024/2025 nadal rozmawiamy o języku...

COST ACTION CA22115 PhraConRep Working group meeting (WG4), 20-22.02.2025

Quo vadis germanistische Linguistik? – Aktuelle Fragestellungen und Forschungsfelder (= Linguistische Treffen in Wrocław X) 11.–13.09.2025

Internationale Jubiläumstagung Quo vadis germanistische Linguistik? – Aktuelle Fragestellungen und...

Zaproszenie na miedzynarodową konferencję „Europejskie relacje kulturowe w ramach Trójkąta Weimarskiego. Dezyderaty – Szanse – Potencjały”. Wrocław, 23-25.09.2025.

Zaproszenie do udziału w czwartej międzynarodowej konferencji Europejskie relacje kulturowe...
Zobacz wszystkie wydarzenia
Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

INSTYTUT FILOLOGII GERMAŃSKIEJ UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO

ADRES

PL. BISKUPA NANKIERA 15b
50-140 WROCŁAW

KONTAKT

TEL: +48 71 375 24 44
MAIL: ifg@uwr.edu.pl