Wydarzenia z okazji 30. rocznicy upadku Muru Berlińskiego

Jednym z kluczowych wydarzeń ostatnich dekad XX wieku było zjednoczenie Niemiec. Poprzedziło je zburzenie Muru Berlińskiego. W ten symboliczny sposób usunięto najbardziej widoczny znak podziału nie tylko Niemiec, ale i kontynentu europejskiego. Celem cyklu spotkań zorganizowanych przez Konsulat Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu i Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego jest przypomnienie szeregu przełomowych wydarzeń 1989/1990, które umownie można określić: od „pokojowej rewolucji” do zjednoczenia Niemiec. W ramach cyklu zaplanowano dyskusję ze świadkami wydarzeń, otwarcie wystawy plenerowej oraz pokaz filmu.

 

 

06.11.2019 godz. 14.00 Oratorium Marianum UWr – Dyskusja panelowa „Europa po upadku Muru Berlińskiego / Europa nach dem Fall der Berliner Mauer” z udziałem dra Hansa Misselwitza oraz prof. Jerzego Sułka

 

Jak wyglądała Europa przełomu lat 80. i 90. XX wieku? Co różniło sytuację w Polsce i NRD? Jaka była rola i znaczenie opozycji w obu krajach w tych kluczowych miesiącach? Jakie znaczenie miało zburzenie muru berlińskiego? Jaki był stan relacji polsko-niemieckich? Jakie wyzwania stały przed dyplomacją zachodnio- i wschodnioniemiecką w okresie po upadku muru? Przebieg rozmów 2+4. Jaki był stosunek Polski do problemu zjednoczenia Niemiec? Jaki był stan relacji polsko-niemieckich po podpisaniu tzw. dzieła traktatowego z lat 1990 i 1991?

 

Na te i inne pytania będą szukać odpowiedzi świadkowie wydarzeń, wybitni dyplomaci z Polski i Niemiec, dr Hans Misselwitz oraz prof. Jerzy Sułek.

 

Dr Hans Misselwitz (ur. 1950), z wykształcenia biolog, biofizyk i teolog protestancki, pastor, w latach 70. i początku lat 80. pracownik naukowy Akademii Nauk i Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, od marca do października 1990 roku członek parlamentu NRD i parlamentarny wiceminister w ministerstwie spraw zagranicznych NRD, przewodniczący delegacji NRD w czasie rozmów „2+4”.

 

Prof. Jerzy Sułek, politolog, dyplomata i społecznik. Współtworzył nową politykę zagraniczną Polski na obszarze stosunków z Niemcami, przewodniczył m.in. polskiej delegacji w rozmowach wielostronnych „2+4” o zjednoczeniu Niemiec i w negocjacjach dotyczących traktatu granicznego ze zjednoczonymi Niemcami. Brał udział w rokowaniach z ZSRR w sprawie wycofania wojsk radzieckich z Polski i negocjowaniu traktatu polsko-rosyjskiego.

 

Wstęp wolny. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie.

 

06.11.2019 godz. 16.00 Wrocław, ul. Kuźnicza – Otwarcie wystawy plenerowej „Od pokojowej rewolucji do zjednoczenia Niemiec”.

 

Wystawa plenerowa „Od pokojowej rewolucji do zjednoczenia Niemiec” została przygotowana przez Federalną Fundację ds. Rozliczenia z Dyktaturą SED i pełnomocnika rządu federalnego ds. nowych landów. Prezentuje najważniejsze wydarzenia poprzedzające upadek NRD i zjednoczenie Niemiec: od fali masowych ucieczek latem i ulicznych protestów jesienią 1989 roku, poprzez próby reform demokratyzacyjnych, akty niemiecko-niemieckiej solidarności aż po łączenie obu państw niemieckich.

 

20 tablic prezentuje teksty informacyjne, ponad 100 zdjęć i dokumentów z epoki oraz kody QR, odsyłające do linków z wywiadami ze świadkami historii w internecie. Autorem wystawy jest berliński historyk Ulrich Mählert. Organizatorami polskiej edycji są Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu oraz Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Wystawa będzie prezentowana do końca listopada 2019 r.

 

14.11.2019 godz. 19:00 Kino Nowe Horyzonty – Pokaz filmu „Gundermann” w reżyserii Andreasa Dresena.

 

Dyskusję panelową oraz wystawę uzupełnia projekcja najnowszego filmu znanego polskim widzom reżysera, Andreasa Dresena, pt. Gundermann. W swoim filmie portretuje on Gerharda Gundermanna, rockowego barda ze Wschodnich Niemiec i operatora gigantycznej koparki w kopalni węgla brunatnego w Hoyerswerdzie. Tytułowy bohater, cały czas pracując jako górnik, zakłada pod koniec lat 70 swój zespół, komponuje i śpiewa ballady o miłości, śmierci, ale też życiu i pracy w NRD. Początkowo zafascynowany socjalizmem, podejmuje współpracę ze Stasi, obserwując jednak na co dzień, jak bardzo rzeczywistość odbiega od ideałów. Ostatecznie, rozczarowany systemem zaczyna krytykować warunki panujące w zakładzie pracy i partyjnych sekretarzy.

Po zjednoczeniu Niemiec podejmuje w swoich piosenkach nowe tematy związane z zachodzącymi zmianami, upadkiem przemysłu i bezrobociem. Na jaw wychodzi fakt jego współpracy ze wschodnioniemiecką tajną policją. Bohater filmu zmuszony jest skonfrontować się z duchami przeszłości.

Dresen w bardzo wiernie odtworzonych ówczesnych realiach opowiada interesującą historię artysty pragnącego wolności, próbującego sobie radzić w okowach totalitarnego systemu.

Film uzyskał 10 nominacji do Niemieckiej Nagrody Filmowej Lola i zdobył ją w sześciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza główna rola męska (Alexander Scheer), najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy.

 

Andreas Dresen urodził się w 1963 roku. W latach 1985 -86 pracował jako wolontariusz w Wytwórni Filmowej DEFA, był też asystentem reżysera Günthera Reischa, później jego uczniem. Studia reżyserskie w Wyższej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Poczdamie-Babelsbergu rozpoczął w roku 1986. Od roku 1922 pracuje jako reżyser teatralny i filmowy, jest również autorem scenariuszy. W 1998 roku został członkiem berlińskiej Akademii Sztuk Laureat licznych nagród filmowych, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2002 roku za film Na Półpiętrze, a także m.in. Nagrody Jury za film W siódmym niebie (2008) oraz Nagrody Prix Un Certain Regard za film W pół drogi (2011) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za film W siódmym niebie i nagrody za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach (2009) za film Whisky mit Wodka. W roku 2013 był członkiem jury w głównym konkursie Berlinale, a w roku 2015 w konkursie głównym tego festiwalu znalazł się jego trzeci film W rytmie marzeń. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, a od lata 2018 profesorem w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Rostocku. Gundermann wszedł na ekrany niemieckich kin w 2018 roku. Dresen mieszka w Poczdamie.

 

Bilety dostępne są na stronie www.kinonh.pl oraz w kasie kina

 

 

 

Kalendarz Wydarzeń

Internationale wissenschaftliche Tagung „Die Rezeption Johannes Schefflers in den europäischen Nationalliteraturen vom 17. bis zum 21. Jahrhundert“

Institut für Germanistik der Universität Wrocław   Lehrstuhl für Literatur...

Międzynarodowa konferencja studencko-doktorancka „Linguistische Juniorentreffen in Wrocław IV”, 14–15. listopada 2024

Instytut Filologii Germańskiej Zakład Lingwistyki Stosowanej Zakład Języka Niemieckiego serdecznie...

Internationale und interdisziplinäre Tagung: Die kulinarische Welt in Sprache, Kultur und Literatur II

    Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie Instytut...
Zobacz wszystkie wydarzenia
Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

INSTYTUT FILOLOGII GERMAŃSKIEJ UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO

ADRES

PL. BISKUPA NANKIERA 15b
50-140 WROCŁAW

KONTAKT

TEL: +48 71 375 24 44
MAIL: ifg@uwr.edu.pl

Font Resize