II STOPNIA

Studia stacjonarne drugiego stopnia filologii germańskiej

Na studiach stacjonarnych drugiego stopnia filologii germańskiej nasi studenci zdobywają pogłębioną i wszechstronną wiedzę z zakresu wybranej specjalizacji. Mają adekwatne do poziomu kształcenia umiejętności językowe w zakresie studiowanego języka, zgodne z obiektywnie określonymi wymaganiami (odniesieniem jest poziom C2 wg wymagań Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego lub analogiczny). Potrafią używać wybranych odmian społeczno-zawodowych tego języka. Zdobywają także adekwatne do poziomu kształcenia umiejętności językowe w zakresie drugiego języka obcego, zgodne z obiektywnie określonymi wymaganiami (odniesieniem jest poziom B2+ wg wymagań Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego lub analogiczny). Absolwenci studiów magisterskich posiadają umiejętność porozumiewania się w sprawach zawodowych zarówno ze specjalistami, jak i niespecjalistami; są w stanie samodzielnie rozwiązywać problemy zawodowe i wydawać opinie w zakresie uzyskanych kompetencji na podstawie niekompletnych lub ograniczonych informacji z zachowaniem zasad etycznych, prawnych i ekonomicznych. Po ukończeniu studiów w zależności od wybranej specjalizacji absolwent jest przygotowany do pracy tłumacza, w wydawnictwach, w redakcjach czasopism, w środkach masowego przekazu, w instytucjach kulturalnych i badawczych oraz w sektorze usług wymagających zaawansowanej znajomości języków i kultur. Nasi absolwenci mają wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz są przygotowani do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).

Absolwent specjalizacji literaturoznawczej legitymuje się najwyższymi kompetencjami w zakresie literaturoznawstwa ogólnego i germanistycznego. Absolwent specjalizacji językoznawczej legitymuje się najwyższymi kompetencjami w zakresie językoznawstwa ogólnego i germanistycznego. Absolwent specjalizacji kulturoznawczej legitymuje się najwyższymi kompetencjami w zakresie kulturoznawstwa filologicznego, w tym specjalnie kulturoznawstwa germanistycznego. Absolwent specjalizacji glottodydaktycznej posiada pogłębioną wiedzę z zakresu glottodydaktyki (nauczanego języka). Absolwent specjalizacji translatorycznej oprócz wykształcenia kierunkowego posiada wiedzę i umiejętności w zakresie sztuki tłumaczenia tekstów pisanych oraz tłumaczenia konsekutywnego i a vista z języka niemieckiego na język polski oraz z języka polskiego na język niemiecki. Studenci translatoryki odbywają praktyki w biurach tłumaczeń. Absolwenci specjalizacji skandynawistycznej posiadają pogłębioną wiedzę w zakresie duńsko-niemieckich relacji interlingwalnych jak i relacji językowych wśród języków skandynawskich.

Absolwent studiów stacjonarnych drugiego stopnia, który zrealizował modułowy program kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, posiada uprawnienia do nauczania języka niemieckiego w gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych.

Studenci mogą wyjeżdżać na stypendia zagraniczne w ramach programu Erasmus.

 

 

Kalendarz Wydarzeń

Internationale wissenschaftliche Tagung „Die Rezeption Johannes Schefflers in den europäischen Nationalliteraturen vom 17. bis zum 21. Jahrhundert“

Institut für Germanistik der Universität Wrocław   Lehrstuhl für Literatur...

Międzynarodowa konferencja studencko-doktorancka „Linguistische Juniorentreffen in Wrocław IV”, 14–15. listopada 2024

Instytut Filologii Germańskiej Zakład Lingwistyki Stosowanej Zakład Języka Niemieckiego serdecznie...

Internationale und interdisziplinäre Tagung: Die kulinarische Welt in Sprache, Kultur und Literatur II

    Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie Instytut...
Zobacz wszystkie wydarzenia
Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

INSTYTUT FILOLOGII GERMAŃSKIEJ UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO

ADRES

PL. BISKUPA NANKIERA 15b
50-140 WROCŁAW

KONTAKT

TEL: +48 71 375 24 44
MAIL: ifg@uwr.edu.pl

Font Resize