Międzynarodowy projekt tłumaczeniowy

W minionym semestrze studenci specjalizacji translatorycznej  z Instytutu Filologii Germańskiej uczestniczyli w międzynarodowym projekcie dydaktycznym Literaturübersetzung im deutsch-polnischen Kulturdialog [Tłumaczenie literackie w polsko-niemieckim dialogu kulturowym]. W projekcie tym brali ponadto udział studenci pięciu uniwersytetów niemieckich i czterech polskich. Projekt zakończyły kilkudniowe warsztaty tłumaczeniowe, które odbyły się w Collegium Polonicum w Słubicach i na Europejskim Uniwersytecie Viadrina https://www.ub.europa-uni.de/de/benutzung/bestand/kd_stiftung/projekte/literaturuebersetzung-im-dialog/literaturuebersetzung-workshop-2024/index.html.

Tematem tegorocznego projektu była twórczość Wisławy Szymborskiej i przekłady jej poezji na język niemiecki. Grupa wrocławskich germanistów wraz ze studentami kulturoznawstwa z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina w ramach seminaryjnej współpracy dokonała analizy korespondencji Wisławy Szymborskiej z tłumaczem polskiej literatury na język niemiecki, Karlem Dedeciusem, przechowywanej w Archiwum Karla Dedeciusa w Słubicach. Wyniki badania pozwoliły odtworzyć relację poetki z tłumaczem, zidentyfikować poruszane problemy, również te związane z twórczością poetycką i przekładową. Szczególną uwagą poświęcili młodzi badacze wyklejankom Wisławy Szymborskiej, które były stałym elementem korespondencji poetki i jednocześnie wyrazem jej artystycznych upodobań.

Kolejnym tematem projektu będzie twórczość przekładowa Henryka Bereski.

Projekt został wyróżniony w ubiegłym roku Nagrodą Towarzyszącą Nagrodzie Viadriny. Opiekunem naukowym projektu z ramienia Uniwersytetu Wrocławskiego jest dr hab. Anna Małgorzewicz, prof. UWr.

 

Kalendarz Wydarzeń

„Nowoczesna lingwistyka – medialna dydaktyka”

Szanowni Państwo, w ramach projektu „Nowoczesna lingwistyka – medialna dydaktyka”...

Internationale und interdisziplinäre Tagung: Die kulinarische Welt in Sprache, Kultur und Literatur II

    Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie Instytut...

Ślad zbrodni – (literacki) obraz Europy Środkowej

Serdecznie zapraszamy do udziału w interdyscyplinarnym spotkaniu naukowym: Ślad zbrodni...

Quo vadis germanistische Linguistik? – Aktuelle Fragestellungen und Forschungsfelder (= Linguistische Treffen in Wrocław X) 11.–13.09.2025

Internationale Jubiläumstagung Quo vadis germanistische Linguistik? – Aktuelle Fragestellungen und...
Zobacz wszystkie wydarzenia
Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

INSTYTUT FILOLOGII GERMAŃSKIEJ UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO

ADRES

PL. BISKUPA NANKIERA 15b
50-140 WROCŁAW

KONTAKT

TEL: +48 71 375 24 44
MAIL: ifg@uwr.edu.pl