Fundacja Krzyżowa oferuje praktyki dla studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z dr Magdaleną Maziarz
(magdalena.maziarz@uwr.edu.pl) lub bezpośrednio do Fundacji:
Karolina Moroz:
karolina.moroz@krzyzowa.org.pl
Praktyki w Fundacji dostosowywane są do potrzeb i zainteresowań każdej osoby praktykującej. Oferta dotyczy praktyk dla studentów i studentek germanistyki przygotowujących się do pracy nauczycielskiej w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM), gdzie realizowane są wymiany szkolne i pozaszkolne dla młodzieży głównie z Polski i Niemiec.
Praktyka odbywa się pod okiem doświadczonego edukatora/edukatorki MDSM (osoby z Polski i Niemiec) we współpracy z nauczycielami i nauczycielkami przyjeżdżającymi z młodzieżą.
Długość praktyki jest do ustalenia indywidualnie: np. student jest obecny przez okres do 3 miesięcy każdego dnia w Krzyżowej (dojazd z Wrocławia jest bardzo prosty) i uczestniczy we wszystkich elementach pracy projektowej, tzn. od ustalania programu wymiany, opracowywania i przygotowywania warsztatów, współprowadzenia warsztatów z edukatorami i edukatorkami i/lub pełnienia funkcji pośrednika językowego.
Można także uczestniczyć tylko w kilku wybranych terminach, w odbywających się wymianach szkolnych, podpatrywać pracę Fundacji i próbować swoich sił pedagogicznych w wybranych elementach wymiany.
Podczas wymian pracuje się głównie metodami aktywnymi i aktywizującymi z zakresu edukacji pozaformalnej, które z powodzeniem można przyswajać z myślą o pracy w szkole.Tematy są ciekawe i warte zgłębienia przez przyszłych nauczycieli i nauczycielek:
– integracja grupy, pedagogika przeżycia (Erlebnis Pedagogik), warsztaty budujące współpracę w grupie,
– animacje językowe,
– tematy związane z historią Krzyżowej i Kręgu z Krzyżowej, historia pojednania polsko-niemieckiego, relacje polsko-niemieckie, ruch oporu, odwaga cywilna,
– edukacja obywatelska,
– edukacja globalna i zrównoważony rozwój,
– edukacja na rzecz różnorodności i antydyskryminacyjna
– edukacja międzykulturowa,
– edukacja medialna
– edukacja artystyczna i kulturalna.