Zakład Literatury Niemiec, Austrii i Szwajcarii XIX i XX wieku

someImg

  • dr Monika
  • Mańczyk-Krygiel
  • Adiunkt w Zakładzie Literatury Niemiec, Austrii i Szwajcarii XIX i XX wieku

SKRÓCONY BIOGRAM

1986-1991 studia germanistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, 1988-89 studia na uniwersytecie w Kolonii (germanistyka, slawistyka i nauki polityczne), od 1991 r. asystentka w Zakładzie Literatury Niemiec, Austrii i Szwajcarii XIX i XX wieku, od 2000 r. adiunkt. W latach 1994-1995 stypendium im. Franza Werfla na Uniwersytecie Wiedeńskim. Pobyty badawcze w Poczdamie, Berlinie, Bochum i Wiedniu. Praca doktorska o austriackiej literaturze kobiecej przełomu wieków XIX i XX (1999 r.). Członek Polskiego Towarzystwa im. Gerharta Hauptmanna i Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Publikacje: An der Hörigkeit sind die Hörigen schuld. Frauenschicksale bei Marie von Ebner-Eschenbach, Bertha von Suttner und Marie Eugenie delle Grazie (Stuttgart 2002), liczne artykuły poświęcone literaturze śląskiej i austriackiej oraz literaturze kobiecej XIX i XX wieku.

Zainteresowania badawcze: literatura i kultura Śląska XIX i XX w.; literatura austriacka XIX i XX w.; kategorie: pamięć rodzinna (pokoleniowa), gender i ojczyzna prywatna w twórczości pisarek niemieckojęzycznych I poł. XX w.

ADRES

  • dr Monika Mańczyk-Krygiel
  • Uniwersytet Wrocławski, Instytut Filologii Germańskiej
  • Pl. Biskupa Nankiera 15b, 50-140 Wrocław

downArrows PDF Pełny Biogram

COPYRIGHT © UNIWERSYTET WROCŁAWSKI. INSTYTUT FILOLOGII GERMAŃSKIEJ. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

POWIELANIE LUB WYKORZYSTYWANIE TEKSTÓW, GRAFIK, FOTOGRAFII I FILMÓW BEZ ZGODY - ZABRONIONE.

uwr